20 Temmuz 2011 Çarşamba

RÖPORTAJ / Ümit Sayın - Söz & Müzik Ümit Sayın

Doksanlı yıllarda birçok hit şarkının altında imzası bulunan, daha sonra yorumcu kimliğiyle de Türk popuna birçok sevilen şarkıyı kazandıran Ümit Sayın, geçtiğimiz aylarda Tarkan, Bendeniz, İzel, Levent Yüksel, Pınar Aylin, Erdal Çelik, Leman Sam, Suavi, Emel Müftüoğlu ve Işın Karaca'ya verdiği şarkıları onlarla birlikte seslendirdiği bir proje albümüne imza attı. "Söz - Müzik: Ümit Sayın" ismiyle yayınlanan albüm, sanatçının Tarkan'la birlikte seslendirdiği "Gitme" şarkısına çekilen video kliple ses getirdi. Geçtiğimiz günlerde İzel ile düet yaptığı "Tutun Ellerimden" şarkısına çektiği ikinci video klibiyle ekranlara gelmeye başlayan Ümit Sayın ile son albüm projesini konuştuk.

2004 yılında 5 yıllık bir aranın ardından yayınladığınız "Mai" ve yine müziğe verdiğiniz 6 yıl kadar uzun bir aranın ardından "Takılma" dinleyicilerle buluştu. Bu kadar uzun aralıkları tercih etmenizin sebebi nedir?
İlk sebep nadas. İyi bir soluklanma ihtiyacı. Telaşla ve mevkiini kaybetme korkusuyla müzik yapmayı sevmiyorum.

Bu defa size bu 6 yıllık arayı verdiren etkenler neler oldu? Neler yaptınız bu süreçte?
Aslında 6 yılda boş durmadım. 15 eserim yayınlandı,onlar yayınlanırken ben geride durmayı uygun buldum. Zeynep Dizdar'ın "İlle de Sen" şarkısı başta olmak üzere albümün neredeyse tamamı bana aitti. Ayrıca Murat Boz, Esma Er, Zeynep Mansur, Ziya İlgün gibi isimlerde şarkılarımı seslendirdi.

Bu yıllar süresince müziğe bakış açınızda ve yaklaşımınızda değişimler yaşadınız mı?
Ara verdiğim sürede yepyeni bir ben buldum içimde. İçinde devrim yaşamış kendini yeniden inşa eden bir ben. 2009 senesinde yeni şarkılarımdan oluşan repertuvarı tamamıyla canlı çaldırararak bir denemem oldu. Denemem diyorum çünkü şarkılar istediğim enerjiye ve sonunda canlı çalınımlarla ulaşamadı. O yüzden bu projeyi canlı şekilde çaldırmak için tercihimi bu sefer yurt dışından yana kullanmayı düşünüyorum. Şarkılar çok heyecan verici ve korkunç bir enerjiye sahip bu kadarını söyleyebilirim.

Türk pop müziğine yön veren 90'lı yıllarda müzik dünyasının ünlü isimlerine vermiş olduğunuz şarkılar bu defa sahibinin sesinden "Söz - Müzik Ümit Sayın" albümüyle bizlerle buluştu. Bu proje fikri ilk olarak nasıl doğdu?
Mesleğimdeki 20. yılıma yakışır bir proje vardı aklımda; "Best of Ümit Sayın". Bu fikirle Polat Yağcı'ya gidip bir toplantı yaptım. Polat bu fikri aldı geliştirdi ve bu son haline getirdi.

Albümde şarkıları yalnızca siz değil, şarkılarınızla destek olduğunuz ünlü isimlerle birlikte seslendirme fikri nasıl gelişti?
Bu tamamıyla yapımcım Polat Yağcı'nın fikriydi.

Albüme aldığınız şarkıları belirlerken belli kriterleriniz oldu mu?
Şarkılarımı bunca yıl en iyi şekilde tanıtan ve taşıyan isimler ön saftaydı. Bu konuda ayrım yapmak çok zordu. 20 yıl boyunca şarkılarımı seslendiren o kadar çok şarkıcı arkadaşım vardı ki ve %90'ını en iyi şekilde okuyup şarkıları dinleyiciye yaşatmışlardı. Ben topu Polat'a attım. Polat da bu işi göğüsleyip yapımcım olarak sağlam bir gol attı. Bu albümde ve geçmişte şarkılarımı okuyan tüm arkadaşlarıma tekrar AveaMüzik aracılığıyla teşekkür ederim.

Albümün tamamı slow şarkılarınızdan oluşuyor. Bu bilinçli bir tercih olarak mı karşımıza çıkıyor?
Seçimlerimiz bu şarkılarda yoğunlaştı. Şarkılar 15-20 yıllık şarkılar ve bunca sene sapasağlam zamana karşı durabilmişler. O yüzden bir kaç hızlı şarkı koyalım yoksa albüm satmaz gibi bir korkumuz olmadı. Satışa çıktığı günden beri en çok satan albümler arasında yer alması şarkılara olan güvenimizi kanıtlar nitelikteydi.

Tarkan, Bendeniz, Levent Yüksel, Işın Karaca, Leman Sam ve birçok ünlü isim size bu albümde eşlik etti. Onların bu projeye dahil olma süreçleri nasıl gelişti?
Polat'la ikimiz telefonlara sarıldık. 35 dakika içinde herkes kabul etti.

Albümde size eşlik eden sanatçılarla birlikte konser verme gibi projeleriniz var mı?
Yaz sonu nasipse bir açık hava konseri çok şık olur.

"Söz - Müzik Ümit Sayın" projesinin devamını yayınlamayı düşünüyor musunuz?
Bu albüme koyamadığımız diğer hit olmuş şarkılarım var. "Dön Bebeğim", "Gül & Beyazgül", "Hicran", "Ben Tabi ki", "Mavi Geceler", "İlle de Sen", "Vazgeç Gönül" gibi şarkıların orijinal ve yeni versiyonlarıyla sunumu hoş olabilir yeni bir şarkıyla birlikte. 2013'te belki söz Ümit Sayın, müzik Ozan Çolakoğlu şarkıları da olabilir belki kimbilir. Hepsinden önemlisi 40-50 tane yeni yazdığım şarkıların heyecanı var beni yiyip bitiren ama çok iyi bir sunum ve şarkıların içimde duyduğum hallerini yansıtabilmem için sabır ve iyi bir ekip şart.

Başka sanatçılara verdiğiniz şarkılar arasında "Keşke bunu kendime saklasaydım" dediğiniz şarkılarınız var mı?
Paylaşmaktan rahatsızlık duymayan bir yapım var ve nasibe inanırım.

90'lı yıllardan bu yana hem müzik dinleyicisinin hem de müzik dünyasının dinamikleri değişti. Siz bu değişimi nasıl yorumluyorsunuz?
Gerçek ve içten olan ayakta kalır ve zaman, diğer olan herşeyi silip süpürür.


www.aveamuzik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder