3 Eylül 2013 Salı

RÖPORTAJ / Ferhat Göçer - Yarabbim

Güçlü yorumu ve her biri hit olan şarkılarıyla, müzikseverlerin ilgiyle takip ettiği isimlerden Ferhat Göçer, 2013 yazını sözü ve müziği Altan Çetin imzalı olan "Yarabbim" şarkısıyla geçirdi. Müzik listelerinde kısa sürede yükselen şarkıyla ilgili Ferhat Göçer'le bir araya geldik. Yeni albümüyle ilgili tüyolar da veren sanatçı, bu hafta AveaMüzik'in röportaj köşesinin konuğu oldu.

"Yarabbim" bu yaz sık sık dinlediğimiz şarkılardan biri oldu. Peki bu şarkının size geliş hikayesi nasıldır?
Yeni albüm için şarkılarını dinlemek üzere Altan Çetin'in stüdyosuna gittiğimde bana birçok şarkı dinletti. Bu şarkı da genel olarak biraz farklı olduğu için ilk başta dinletmedi. "Yarabbim", ben ısrarla "Başka elinde nasıl şarkılar var?" diye sorduktan sonra bana dinlettiği şarkılardan bir tanesiydi. Şarkıyı dinledim çok beğendim, birden ısındım şarkıya. Sözleri bana çok samimi ve farklı geldi. Şarkıyı aldım, Ozan Doğulu'ya götürdüm. "Ne yapabiliriz?" diye sordum. "Albüm için değil ama iyi bir yaz şarkısı olabilir, biraz üzerinde çalışayım, sonra karar verelim." dedi. Biz de demo kayıtlarını yaptık ve tamam dedik. Altan ve Ozan'la birlikte karar verdik. Ben çok sevdim, benim gibi sevenler de buluştular şarkıyla.

Daha önce yaptığınız şarkılardan daha farklı altyapısı olan bir şarkı seçmeniz, sizin bilinçli bir tercihiniz miydi?
Farklı bir şey yapma isteğiyle değil, albüm şarkısı bulmak amacıyla Altan'ın stüdyosuna gitmiştim ama farklı bir şey bulunca da kaçırmak istemedim açıkçası. Çünkü alt yapı açısından biraz majör armonik bir yapısı olan bir şarkı. Standart, sezon içinde çalınan, sadece benim değil, genel olarak müzik sektöründe çalınan şarkılardan altyapı olarak biraz daha farklı. Belki bu da beni cezbetmiş olabilir. İçindeki değişiklik duygusu, farklı bir ruh en azından bugüne kadarki çalışmalarımıza farklı bir pencere açması açısından da cazip gelmiş olabilir.

Her ne kadar bir değişiklik barındırsa da, yine de müzik listelerinde başarıya ulaşan, risk teşkil etmeyen bir şarkı oldu. Dinleyicilerden nasıl tepkiler aldınız?
Stüdyoya girerken Ozan ve Altan'la da konuştuğumuz şey, bu şarkının ne olabileceği, en fazla nasıl bir risk teşkil edebileceği oldu. En fazla çok büyük ses getirmez dedik. Aslında bu şarkının alt yapısı açısından da niteliği ya da mesajları açısından da çok büyük bir riski yok. Anlattığı şeyler aslında genel olarak toplumumuzun gerçekleri. İnsanların yaşadığı ortak duygular. Bu açıdan biz o riski göze almak istedik. Onun haricinde; herhalde belli bir zamandan sonra, belli bir kariyere ulaştıktan sonra da bu tarz denemeler ve heyecanlar insanı daha fazla cesaretlendiriyor. Yolda yürürken bir durup nefes almak gibi, şarj olmak gibi geliyor bana. Ben çok mutlu oldum bu şarkıyla karşılaştığım için.

Peki son albüme geri dönersek, "Seni Sevmeye Aşığım" albümüne dair tüm promosyon çalışmalarınız bitti mi?
Evet, bundan sonra dinleyicileri Eylül - Ekim gibi yeni albümle buluşturmayı düşünüyorum. Şarkılar tespit edildi. Ozan Doğulu, Selim Çaldıran ve Haluk Kurosmanla birlikte çalışmalarımız devam ediyor.

Haluk Kurosman'la ilk defa çalışıyorsunuz, öyle değil mi?
Evet ilk defa çalışıyoruz.

O zaman yeni albüm daha çok rock altyapıları duyabileceğimiz bir albüm olabilir mi?
Tam olarak rock altyapılı bir albüm olmayacak. O benim tarzımı bilir, ben onun tarzını bilirim, biraz ortada bir şey yapacağız. Farklı bir sentez olacak. Ben de çok merak ediyorum. Stüdyoda dinlediğim şeyler çok güzel. Şu an beş şarkı var. Bir tanesi Haluk'a, üç tanesi bana ait. Bir diğeri de besteniyolla.com üzerinden geldi. Farklı bir lezzet. Tarif edemem size. Güzel bir pop rock albümü olacak diyebilirim.

Cover olacak mı?
Hayır yok, hepsi orijinal, sıfır parçalar.

Amatör besteci ve söz yazarlarına destek verdiğiniz besteniyolla.com'dan biraz bahsedebilir misiniz?
Aşağı yukarı dört yıl önce ortaya çıkmış bir projeydi. Ben arkadaş ortamlarında, sosyal ortamlarda bulunduğum zamanlarda bana CD'ler getiriyorlardı, dinlememi rica ediyorlardı. Amatör müzisyenlerin çalışmaları elime ulaşıyordu ama iş yoğunluğum gereği o hengame içerisinde köşede bucakta kalıyordu, gereken ilgiyi gösteremiyordum. Oturduk nasıl bir şey yapalım dedik, bunu bir havuzda toplamaya karar verdik. O dönemde radyo ve televizyon programı da yaptığım için, bu oluşumun anonslarını yaptığımızda bir anda çok büyük bir ilgiyle karşılaştık. Alt yapımızı büyütmek zorunda bile kaldık. Orada canlı yayında anons ettiğim gecelerde, neredeyse bir gecede 500 eserin geldiğine de şahit oldum. Eserlerin çoğu belki çok amatördü, bize hitap etmeyen şeylerdi ama bunun ciddiye alınıp, insanların oraya eserlerini göndermesi bile bizim ona ilgi göstermemiz gerektiğinin açık göstergesiydi. Bu açıdan ben iki buçuk sene içerisinde 13.000'e yakın gönderilmiş eser dinledim. Bir önceki albümde "Yanına Kalmaz", "Ayrılsak Ölürüz Biz", "Unutmuş Çoktan", "Bundan Sonra" gibi eserleri hep besteniyolla.com üzerinden buldum. Şöyle bir şansımız da oldu, bir çok söz yazarı ve besteci arkadaşımız kendi albümlerini piyasaya sürdükleri için ciddi bir şarkı krizi de çıkmıştı o dönemde. Ortada yeni albüm için arzu ettiğim, heyecanlandığım şarkı bulamaz haldeydim. Bu site bana ciddi bir destek verdi. Bu albümde de yine iki şarkı var oradan gelen. Dinlemeye devam ediyorum ve göndermeye de devam ediyorlar.

Oradan bir yıldız adayı çıkar mı sizce?

Gözde Boynukısa, Eyüp Mercimek ve Ayhan Kılıç bu albümün bence yıldızlarıydı ve tahminimce onlardan çok daha güzel şarkılar gelmeye devam edecek. Müzik camiasında eserleri dinleyen insanlar muhtemelen bu müzisyenlere kulak kabartmışlardır. Çıkaracakları yeni şarkılar onları başka bir yere muhakkak taşıyacaktır. Hayal bile etmedikleri bir konuma sahip olabilecekler.

Biraz da "Aşk Sanatı"ndan bahsedelim mi?
Yıllardır küçük senaryolarını ve şiirlerini yazdığım bir defterim vardı benim. Orada canım sıkıldıkça ya da okuduğum kitaplardan esinlendikçe bir şeyler kaleme alıyordum. Albüme almadığım bazı bestelerim de vardı. Bunları birleştirip bir tiyatro sahnesinde çok özel konuklara bunları yapabilir miyim diye kafamda senaryolaştırdım. Sonra müzikleri yerleştirdim ve iki yıl önce hayal ettiğim şeyi sahneleme fırsatı buldum. Tahmin ettiğimden daha büyük bir ilgiyle karşılaştım. Çok şahsına münhasır bir iş oldu ve iki yıldır da devam ediyor. Muhtemelen önümüzdeki sezon da yine devam edecek gibi görünüyor. Her ayın sonunda Salı akşamları gösterimiz devam ediyor. "Aşk Sanatı"nı tek kişilik bir oyun gibi düşünün. Bir hikaye anlatıyor aslında. Doğumdan ölüme kadar geçen süreci düşünün, o süreci anlatan bir konu bütünlüğü var. Bunu bir konser olarak algılamamak lazım. Farklı bir lezzet, farklı bir tat, şiirlerle, hikayelerle süslenmiş şarkılar diyebiliriz.

Oyunculuğa göz kırpar mısınız peki?
Hayır hiç niyetim yok böyle bir şeye. "Aşk Sanatı"nda ben kendi yazdıklarımı aktarıyorum zaten. Ferhat Göçer olarak oradayım, başka bir şahıs olarak değil. Teklifler de geldi zamanında ama ben zaten başka bir meslekten müzisyenliğe geçtim. Herhangi başka bir şey için ne çaba sarf etme ihtiyacı içindeyim ne de böyle bir beklentim var.

Önümüzdeki dönemde yapmayı düşündüğünüz projelerinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Yeni albüme yoğunlaşmış durumdayım, şu anda beni en çok heyecanlandıran şey yeni albüm. Avrupa turnesinden yeni döndük. Türkiye'de konserlerimiz devam ediyor. Ekim ayında bir Avustralya var, ardından bir Amerika seyahatimiz olacak. Koşturmacamız sürüyor.

www.aveamuzik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder