25 Ekim 2011 Salı

RÖPORTAJ / Atiye - Budur

Geçtiğimiz ilkbaharda "Budur" isimli albümüyle müzikseverlerle buluşan Atiye, önceki albümünde yer alan "Salla", "Muamma", "Kal" gibi şarkılarıyla edindiği başarıyı yeni şarkılarıyla perçinledi. Özellikle çıkış şarkısı ile müzik listelerinde üst sıralarda kendine yer bulan genç şarkıcı, son olarak Sultana ile düet yaptığı "Güzelim"e çektiği video klip ile ekranlara geldi. Atiye son albümünü ve yakın dönem planlarını anlattı.

İlk albümünüzü henüz 17 yaşındayken çıkardınız. Erken yaşta profesyonel müzik dünyasına adım atmış olmanın ne gibi avantajları ve dezavantajlarını yaşadınız?
Keşke müziğe daha erken başlasaymışım diyorum bazen. Ne kadar erken kendini keşfedersen o kadar da çok kendini geliştirebilmek için zamanın oluyor. O kadar çabuk geçiyor ki zaman.. Yapmak istediğim daha çok şey var ama ne yazık ki (bildiğimiz kadarıyla) bu dünyada sadece bir kere yaşıyoruz, bunu iyi değerlendirmek gerekiyor. Sonuç olarak erken olması geç olmasından daha iyi.

İlk şarkı sözünüzü ne zaman yazmıştınız? Bu yönünüzü nasıl keşfetmiştiniz?
İlk bestelerimi çok erken yaşta yapmıştım ama 17 yaşındayken biri kalbimi kırdıktan sonra şarkı sözü yazmaya da başladım. Söz ve besteden oluşan ilk eserim de zaten ilk albümümün çıkış şarkısı "Don't Think" oldu. "Budur" albümümde de şarkı sözlerim yer alıyor.

"Budur" albümü iki yıllık bir aranın ardından yayınlandı. Bu iki yıl içinde müziğe bakışınızda ne gibi değişim ve gelişimler oldu?
Zamanla beraber deneyimler artıyor ve yaşananlarla birlikte bakış açın da değişebiliyor. Ne yapmak istediğini çok daha iyi anlıyorsun ama bu hiç bitmeyen bir süreç. Gelişimin sonu yok.

Bir önceki albümünüzde olduğu gibi İsra Gülümser, Orhan Yılmaz, Murat Çekem ve İskender Paydaş bu albümde de gördüğümüz isimler. Kendileriyle nasıl bir müzikal ortaklığınız var?
Özellikle Orhan Yılmaz, yani babam müzik kariyerimde olmazsa olmazlardan, her albümde en çok onun sözleri yer alıyor ve ben de en çok onun yazdığı sözleri bestelemeyi seviyorum. Yaratıcı ve yenilikçi bir ekip olduğumuza inanıyorum.

Bir önceki albümünüzden farklı olarak bu defa albümünüzde Volga Tamöz ismini de görüyoruz. Kendisiyle nasıl bir araya geldiniz?
İskender Paydaş'ın yanında bu kez Ozan Çolakoğlu ve Volga Tamöz var. Müziğimi, tarzımı ve düşüncelerimi iyi hissedebilen aranjörler bunlar ve "Budur" albümümü beraber yaptığımız için çok mutluyum. Volga Tamöz ile "Güzelim", "Batum Türküsü" ve "Asla" adlı şarkılarımızı beraber yaptık. Aranjenin yanında bestede de katkısı oldu.

"Atiye" albümünüzde Teoman ile yaptığınız "Kal" düeti çok ses getirmişti. Bu albümde ise Sultana ile düetiniz var. Kendisiyle bir düet yapma fikri nasıl gelişti?
"Güzelim" şarkısını yazdığımızda düet olsun dedim ve aklıma ilk gelen isim Sultana oldu. İlk albümüm çıkmadan önce onun şarkılarını dinliyordum ve canlı performansını izlemiştim. Sultana'yı çok yetenekli ve özgün buluyorum.

"Batum Türküsü"yle aslında aylar öncesinden bize bir sürpriz yapmıştınız. Bu türküyü farklı bir yorumla seslendirmeye ve albüme dahil etmeye nasıl karar vermiştiniz?
Batum'dan istek gelince şehri görmek istedim, çok beğendim ve desteklemeye karar verdim. Batum'daki yetkililer ve Batumlular da bana çok destek oldu. Böylece ilk kez bir türküyü seslendirmiş oldum. Kayıttan ve video klip çekiminden çok keyif aldım!

"Güzelim"den sonra kliplendirmeyi düşündüğünüz şarkılarınız hangileri?
Albümdeki şarkıları birbirinden çok seviyorum. Keşke hepsini kliplendirebilsek!

Stil ve görsel olarak da takip edilen bir isimsiniz. Stil konusunda nasıl bir yol izliyorsunuz, kimlerden destek alıyorsunuz?
Klişelere takılmadan kendi kafama göre giyiniyorum ve farklı olmaktan da korkmuyorum. Projeye göre profesyonel yardım da alıyorum. Zeynep Tosun ve Selim Baklacı gibi çalışmayı sevdiğim tasarımcı arkadaşlarım var.

Özellikle üniversitelerin bahar şenliklerinde en çok tercih edilen isimlerden birisiniz. Sizce bunun sebepleri neler?
Sebepleri onlara sormak lazım ama üniversite konserleri yaşıtlarımla bir arada olduğum için çok eğlendiğim konserler oluyor! Her seferinde özel bir şey sunmaya çalışıyorum.

Önümüzdeki dönemler için İngilizce albüm veya yurtdışı albüm projeleriniz var mı?
Yaklaşık bir buçuk senedir Almanya'daki ekibimle İngilizce albüm hazırlığı içerisindeyim. Almanya, İsveç, Japonya gibi farklı ülkelerde çeşitli prodüktörlerle çalıştım. Her gidişimde tecrübe edinmiş oluyorum. Böyle bir fırsatı yakaladığım için kendimi çok şanslı hissediyorum!

www.aveamuzik.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder