2 Kasım 2011 Çarşamba

RÖPORTAJ / Gökhan Tepe - Aşk Sahnede

"Annem", "Aşk Belası", "Canözüm", "Yürü Yüreğim", "Seni Bana Vermediler", "Çok Özlüyorum Seni", "Vur" ve son albümünde yer alan "Birkaç Beden Önce", "Kırmızı Halı", "Yalan Olur" gibi hitleriyle büyük beğeni toplayan Gökhan Tepe ile albümünü ve başarısının sırlarını konuştuk.

Albümünüzün ismi "Aşk Sahnede". Bu ismi seçmenizin özel bir nedeni var mı?
Albüme bu ismi vermek benim fikrimdi. Albümün çıkmasına bir hafta kala bulduğum bir fikirdi. Uzunca bir zaman düşündüm, kendimi en mutlu hissettiğim yerin sahne olduğunu farkettim ve "Aşk Sahnede" ismini kullandım. Tabi bir de Nisan ayıydı ve romantik duyguların açığa çıktığı bir dönemdi.

Bugüne kadar dinleyicileriniz sizden hep uzun albümler dinlemeye alışmıştı. İlk kez geçtiğimiz sene "Birkaç Beden Önce" single formatında yayınladı. Nasıl yorumlar aldınız?
"Vur" albümü çıktıktan sonra "Aşk Sahnede" albümü için hazırlıklara başladım. Repertuvar çalışmalarındayken sevgili Şebnem'in (Sungur) sözleri çok hoşuma gitti ve "Birkaç Beden Önce" şarkısı ortaya çıktı. Sonra albüme kadar bekleyemeyeceğimizi fark ettik. Bir an evvel müzikseverlerle buluşturma formülü araştırdık. Şarkıyı çok sevdik ve single olarak piyasaya sürdük. İki versiyon hazırladık. Kulüplerde versiyonlarının çalındığını duyuyorum. Bu çeşitlemede Flamenko müziğe duyduğum ilginin etkisi de var tabi ki.

Peki bu single'ın sonrasında albüm çalışmanıza etkisi nasıl oldu?
Single'dan bağımsız olarak albümü hazırladım. "Birkaç Beden Önce" zaten bu albümde yer alacaktı. Versiyonları da albümde yer aldı. "Aşk Sahnede" tamamen birikimlerim sonucunda ortaya çıkan, sevdiğim bir albüm oldu. Kendimi kendime ispat ettiğim bir albüm oldu diyebilirim.

Albümün prodüktörlüğünü de üstlendiniz aynı zamanda. Bu size ne gibi sorumluluklar yükledi?
Repertuvarı siz belirliyorsunuz. Tüm hazırlıkları yapımcınızla paylaşıyorsunuz. Neyse ki bu süreçte yapım şirketim beni yalnız bırakmadı. O yüzden çok zor bir deneyim yaşamadım prodüktör olarak. Çok çalıştım fotoğraflardan albüm kapağına kadar her şeye karar verdim. Altından kalktığıma inanıyorum. Güzel oldu. Erhan Bayrak gibi iyi bir müzik adamıyla çalıştım uzun süredir devam eden bir dostluğumuz var esprili bir şekilde ifade etmem gerekirse silah arkadaşım diyebilirim onun için. Onunla çalışmak da bu anlamda bana çok yardımcı oldu. Bir çıkarım yapmak gerekirse prodüktörlük kolay iş değil.

Bundan sonra başka sanatçıların prodüktörlüğünü yapmayı onlara bu şekilde destek vermeyi düşünüyor musunuz?
Tabi ki destek vereceğim. Öncelikli olarak kendi projelerim devam ediyor fakat ileriye dönük mutlaka bu anlamda yapmak istediğim birçok proje var.

Müzik kariyeriniz boyunca hiç cover yapmadınız. Buna karşı bir tepkiniz mi vardı?
Hayır bir tepki yok. Aslında her albüme bir cover koyalım diye yola çıkarız ya doğru şarkıyı bulamayız ya da albümde cover'a yer kalmaz. Bu şekilde dikkat çekiyorsa, böyle bir beklenti varsa değerlendirmeye alabilirim.

Şebnem Sungur dışında Serdar ve Zafer Aslan kardeşler var söz yazarı olarak. İlk kez mi çalışıyorsunuz onlarla?
Zafer ilk kez bizimle çalıştı. Ben tatildeyken Cunda'dayken gece sahne aldılar. Benim de bir şarkım var dedi. Okudu şarkı bitti. Beğendim ve albüme koymaya karar verdik. Onun dışında Hakkı Yalçın ve Ayla Çeliktepe ile birlikte güzel şarkılara imza atıyoruz, şu an piyasada olanlar da var. Ebru Gündeş'in albümünde üç şarkımız var İbrahim Tatlıses'in yeni albümünde iki tane şarkımız olacak. Mustafa Sandal'ın yeni albümünde Hakkı Yalçın ile bir şarkımız olacak.

Albümde "Kesin kliplendiririm" dediğiniz şarkılar var mı?
Evet var. Bu yılı "Söz" ile kapatacağız. Bostancı'da "Söz"ün klibini çekeceğiz. 26 Kasım'da bizi sevenlerin de klipte rol alacağı bir çalışma olacak. 26 Kasım'da klipte oynamaları için tüm sevenlerimi bekliyorum.

Müzik hayatınızın 15. yılını kutluyorsunuz. Geri dönüp baktığınızda bu 15 yılın size neler kattığını düşünüyorsunuz?
Kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. İkinci konservatuvarımı da bitirdim bu dönemde Türk müziği üzerine. Şimdilerde doktoraya başvurdum. Müzik alanında üretim alanında da gelişim gösterdiğimi ve müziğime farklı renkler kattığımı düşünüyorum. Teknolojiyle birçok şey değişti. Giyim tarzımız bile değişti. Bence şu an bütün taşlar yerine oturdu.Değişmeye ve gelişmeye devam edeceğiz.

İlk günkü heyecanınızı taşıyor musunuz her albümde?
İlk heyecanların yerini hiçbir şey alamaz tabi ki. İlk röportaj, ilk televizyon programı, ilk radyo programı ama yine de bazı anlarda ilk kez gibi heyecanladığım anlar oluyor. Bu duyguyu kaybettiğinizde bu işe inancınızı da kaybetmişsinizdir bence.

Bugüne kadar bütün kliplendirdiğiniz öne çıkardığınız şarkılar hit oldu. Bunun bir sırrı var mı? Hit şarkı kokusunu nasıl alıyorsunuz?
Biraz insanları tanımakla alakalı. Yaşamı iyi gözlemlemekle alakalı. Bu işin içinde olmakla, profesyonel olmakla alakalı ama en büyük kısmı duygular oluşturuyor. Tüm bütün bunları bilmenizin yanında iyi müzik yapmanız da gerekiyor. İyi yemek yapmak gibidir bu baharatları tuzu iyi kullanmak gibi, herkesin damağına hitap edecek yemeği yapmak o kadar kolay değildir.

Üretim konusunda sıkıntı çektiğiniz oluyor mu?
Her gün çalışıyorum diyebilirim yeni şeyler üretmek için. Söz yazmak başka bir şey beste yapmak başka bir şey bu yüzden bütün olarak müziğe ayırdığım vakit çok fazla.

Müzik alanında eğitimli olma konusunda neler düşünüyorsunuz?
Hemen söyleyeyim eğitimli olmak gerekiyor ama Tanrı'nın verdiği bir yetenek olmalı ki onu işlemelisiniz ama yetenekli olduğunuzda da eğitimle çok güzel işler çıkarabilirsiniz. İkisi bir arada olursa müzik de keyif verici hale gelir.

www.aveamuzik.com
02.11.2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder