8 Nisan 2011 Cuma

RÖPORTAJ / Petek Dinçöz - Yalanı Boşver

Müzik kariyerinin onuncu yılını geride bırakan Petek Dinçöz, son albümü "Yalanı Boşver" ile başarı grafiğini yukarıya çekmeye devam ediyor. Ferhat Göçer ile birlikte seslendirdikleri "Seni Sensiz Seveceğim" şarkısıyla hızlı bir çıkış yapan Dinçöz, albüme adını veren şarkısı "Yalanı Boşver"i kliplendirmesinin hemen ardından albümün üçüncü video klibi "Sihirbaz" ile gündemdeki yerini alıyor. Mustafa Ceceli, Sinan Akçıl, Can Tanrıyar, Burak Yeter gibi müzik dünyasının yakından tanıdığı isimlerle çalıştığı son albümünü anlatan Petek Dinçöz, bundan tam on yıl önce adım attığı müzik dünyasındaki iddiasını devam ettiriyor.

Yeni yılı yepyeni bir albümle karşıladınız. Albümü müzikseverlerle buluşturmak için bu zamanı seçmenizin bir sebebi var mıydı?
Bu, sevgili Samsun Demir'in kararıdır ama zaten albüm ancak o zamana yetişti. Stüdyo aşamasında bazı aksilikler çıktı ve albümü yeni yılda çıkarabildik.

Bir süredir single ve maxi single gibi çalışmalarla dinleyicilerle buluştunuz. Bu defa albüm yapmaya sizi iten neydi?
"Dört tane şarkı yapacağım, maxi single yapacağım" gibi bir fikrim yoktu. Albüm yapmak istiyordum. İçimden geçen de oydu zaten.

Peki bugüne dek albümle ilgili aldığınız tepkilerden sizi en çok etkileyen ne oldu?
Can Tanrıyar'a ait olan ve sevgili Ferhat Göçer'le okuduğum şarkı için çok güzel tepkiler aldım. Beğendikleri için herkese çok teşekkür ediyorum. Benimle bu sevinci paylaştıkları için çok şaşırdığım dönemler oldu. Biz, "Seni sensiz seveceğim, kalsam kara toprak altında" diyoruz ama ben bunu birebir gördüm. Bir gün evde oturuyorum, daha albümü piyasaya çıkarmamıştık. "Seni Sensiz Seveceğim" şarkısını ilk olarak dinleyicilerimize vermiştik. Herkes şarkıya klip yapmış. Kaybettiği eşine, sevgilisine, nişanlısına... Altta da şu mesajlar vardı, "Petek Dinçöz biz bunu gerçekten yaşadık, duygularımıza tercüman olduğun için çok teşekkür ediyoruz" diye. İçim ürperdi. Bunu yaşayanlar maalesef ki çok var. Şehitlerimiz mesela... Onların sözlüleri, sevgilileri, eşleri var. Allah kimseyi sevdiğinden ayırmasın.

Çıkış şarkınız "Seni Sensiz Seveceğim" kısa sürede çok sevildi. Ferhat Göçer ile bir araya gelişinizden ve şarkının öyküsünden biraz bahsedebilir misiniz?
Sevgili Ferhat'la zaten çok eskiden tanışıyoruz. Şarkıyı dinledi ve çok beğendi. Benim okuduğumu da biliyordu. "Hadi beraber düet yapalım" dedi çünkü bu düet yapılması gereken bir şarkıydı ve yaptık. Bundan önce Kutsi'yle böyle bir düet çalışmamız oldu. O şarkıyla da tüm ödülleri toplamıştık. Bu şarkıyla da internet ortamında tıklanma rekorları kırdık, maşallah diyorum.

Albümde yer alan şarkıları seçerken içinde bulunduğunuz dönemin bir etkisi oldu mu? Şarkılara nasıl karar verdiniz?
Şarkılar şans eseri, arka arkaya geldiler. Önce Burak Uluç'tan "Sihirbaz" geldi. "Aşkları, acıları, dertleri, tasaları boşverdim önüme bakıyorum, çıkarıp üzerimdeki sıkıntıları, bir bir kirliye atıyorum" sözlerini çok sevdim. Daha sonra "Off Modu" geldi. O da çok güzel bir şarkı. Bir tek Günay Çoban'ın şarkısı olan "Yasak Bahçe"yi bir buçuk yıl önce almıştım. Kısmet bu albümeymiş, çok güçlü bir slow. "Bencil" diye bir şarkı var yine Can Tanrıyar'a ait. O şarkıyı seslendirirken de heyecandan öldüm. Sevgili Sezen Aksu'nun taklidini yapmaya çalıştım şarkının içinde. Onun konuşma tarzını yapmaya çalıştım. Eğer kızdıysa bana, buradan çok özür diliyorum. Onu çok seviyorum, onun yeri bende çok ayrı. Burak Yeter zaten bütün gece klüplerinde severek dinleniyor. Remixler için böyle usta bir isimle de çalışmak çok güzeldi.

Uzun bir aradan sonra tekrar albümünüzde Can Tanrıyar imzalı iki şarkı görüyoruz. Kendisinden şarkı almaya tekrar nasıl karar verdiniz?
Ben açıkçası bu kadar güzel bir şarkı yapacağını düşünmedim. Ben de çok şaşırdım. Hatırlarsan, yok "Allahın Belası", yok "Elimi tut, gözüme bak, okşa okşa" gibi şarkılar yapıyordu. Onlar da kötü şarkılar değildi ama bu kadar da anlamı büyük şarkılar yapacağını düşünmüyordum. Bülent Ersoy'a yaptığı bir şarkı var "Alışmak İstemiyorum" diye. Henüz albüm çıkmadı ama belki dinlemiş olabilirsiniz. Bülent Hanım da "Alışmak İstemiyorum"u çok beğendi. İki büyük şarkı bende şok etkisi yaptı. Gerçekten bu şarkı albümde olsun istedim. Şimdi bakıyorum şarkı var mı, ne yapıyor diye. Bir sürü şarkısı var. Benim tarzıma gidecek olanları ayırıyorum. Tekerleme gibi olan şarkıları sevmiyorum, anlamı büyük şarkıları seviyorum. Bana uyanlar bunlardı. "Ne Yapayım Şimdi Ben?" mesela hepimizin söylediği bir laftır. Hayatta olan şeyleri yansıtan şarkıları seviyorum.

Sezen Aksu ile birlikte çalıştığınız dönem pek çok kez müzik ve hayat üzerine ondan çok şey öğrendiğinizi ifade ettiniz. Bu albümde kendisini neden göremiyoruz?
Hiçbir özel sebebi yok. Sadece Sezen Hanım'ın rahatsızlık durumları vardı ve ben de kendisini rahatsız etmek istemedim. Allah başımızdan eksik etmesin, ben 7/24 onunla olmak ve onunla çalışmak isteyen bir insanım. Biliyorum ki benim yerim onda çok ayrı. Bundan önceki albümde zaten birlikte çalıştık ve kendisi bana çok destek oldu. "Ne Yapayım Şimdi Ben?" albümünün tüm okumalarında yanımda oldu. Gelişigüzel, kendiliğinden gelişti her şey. Sonra Sinan Akçıl'la karşılaştık ve başladık. Ondan önce Aşkın Tuna'ya ait bir şarkı olan "Morarırsın"ı yapmıştık ama o Can Tanrıyar'a mesaj veren bir şarkıydı. İnşallah önümüzdeki albümlerde sevgili Sezen Aksu'yla çalışmak tekrar nasip olur.

Sinan Akçıl ile ilk kez çalışıyorsunuz. Çalışmalarınızla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Evet, ilk defa çalışıyoruz. Sinan genç bir müzisyen. Benim ne tarz müzikten hoşlandığımı hemen anladı ve bana göre bir şarkı olan "Yalanı Boşver"i yaptı. Çok keyifli ve hareketli gidiyor her şey.

Yeniden yorumladığınız ve bir cover çalışması olan "Sevda"yı albüme nasıl dahil ettiniz?
Sevgili Aysel Gürel'i rahmetle anıyorum. Eski şarkılara karşı büyük bir sempatim var. Birçok dostuma da soruyordum, hangi şarkı olsun, albüme koysam, cover yapsam diye. "Sevda" fikri hep vardı. Okumak istediğim bir şarkıydı. Bir gün programıma konuk olan Müşerref Akay okumuştu. Dedim ki ben de okuyacağım. Sevgili dostlarımızdan da fikir aldım. "Sevda" böyle ortaya çıktı. Çocukluğumda da çok sevdiğim bir şarkıydı. Dinlediğim zaman içimin burkulduğu, bir tarafımın da hoplayıp zıpladığı bir şarkıdır.

Önümüzdeki günlerde kliplendirmeyi düşündüğünüz şarkılarla ilgili bir kararınız var mı?
Her gün televizyon programımda şarkılarımı söylüyorum. Dördüncü klip için neye çekeceğimi düşünüyorum hala. "Yasak Bahçe" mi olsun yoksa "Off Modu" mu olsun şu an bir araştırma içindeyim. Karar veremiyoruz ama vakit de kaybetmek istemiyorum. Fikir ala ala ilerleyeceğiz.

Müzik dünyasındaki onuncu yılınızı kutluyorsunuz. Yıllar öncesine dönüp baktığınızda, "keşke" dediğiniz neler var?
18-19 yaşındayken "Aman canım, ne olacak ki, Türkiye'nin en genç assolisti benim" diyordum. Şimdi zaman geçti. Tek büyük pişmanlığım vardır müzik sektöründe. "Foolish Casanova" klibi çıktıktan sonra dünyaca ünlü bir televizyondan bana teklif gelmişti. Şartları şuydu; oraya gideceğim, eğitim alacağım, dil eğitimiyle beraber komple bir eğitime girecektim ve orada bir televizyon şov programı yaptıracaklardı. Ben kabul etmedim. Gitmedim. Şimdiki aklım olsaydı zamanı geri çevirseydik oraya gider eğitim görürdüm.

Niçin kabul etmediniz?
O zaman sevgili Can Tanrıyar'a dedim ki "Sen de gelir misin?" Böyle bir teklif var ve çok önemli bir teklif. "Benim bu kadar işim var, bırakıp da nasıl gideyim? Adım atamıyorum yoğunluktan" dedi. "Aman tamam, ben de gitmiyorum o zaman" dedim, oturdum ama şimdiki aklım olsa tabi ki giderdim. Sürükleye sürükleye onu da götürürdüm. İster gelirdi, ister gelmezdi o da ayrı konu tabii. Bu fırsatlar insana bir kere geliyor, her şeyin hayırlısı. Şu anda da televizyon ekranlarında bir programım var. Her şey çok güzel gidiyor. Albüm, televizyon, aşk hayatım... Allah bozmasın, sağlığım da iyi. Tiroid hastasıyım ama şu anda iyi durumdayım. Tiroid hastası olanlar bilir ne demek istediğimi. Neyse ki çok iyi olduğum bir dönemdeyim şu an.

www.aveamuzik.com
05.04.2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder